به سایت شرکت پارس انرژی آمیتیس خوش آمدید.

سیستمهای تهویه مطبوع گازسوز (GHP)

پارس انرژی

نماینده سیستمهای تهویه مطبوع گازسوز تویوتا TOYOTA AISIN GHP

هدف تهویه مطبوع چیست؟

هدف صنعت تهویه مطبوع تامین شرایط مطلوب آسایش در داخل ساختمان و یا تامین شرایطی خاص در فضای مورد نظر می باشد. در ساختمان های امروزی سیستم تهویه مطبوع به عنوان ریه ساختمان تلقی گردیده و کیفیت عملکرد آن برای ساختمان بسیار مهم خواهد بود. بر این اساس انتخاب سیستمی مناسب که هم از نظر فنی و هم از نظر اقتصادی توجیه پذیر است، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

تاریخچهGHP :

در سال1981  شهرداری توکیو به همراه شرکت گاز این شهر پروژه ای را برای سه شرکت بزرگ ژاپنی (تویوتا ، سانیو ، میتسوبیشی) تعریف کردند که در آن با توجه به محدودیت های ایجاد شده در زمینه تامین برق در پیک ظهر سیستمی ساخته شود که سرمایش و گرمایش آن توسط سیکل تراکمی و انرژی گاز تامین شود ، بعد از تحقیق و توسعه در سال 1982 سیستم GHP  که تقریبا تمام خواسته های این پروژه را تامین می کرد توسط این سه شرکت ساخته شد . این محصول با توجه به گران بودن گاز نسبت به برق در کشور ژاپن و بالاتر بودن قیمت تمام شده آن تقریبا از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نبود ولی با توجه مزیت های کیفی آن و همچنین آلایندگی کمتر ، سبب شد این محصول  یارانه از دولت اخذ نماید.

توجیه اقتصادی:

یکی از اشکالات اساسی سیستم های برقی مصرف برق بالای این دستگاه های می باشد  که با توسعه چشمگیر مصرف این دستگاه ها در سال های اخیر ضمن انتقال پیک مصرف از عصر به ظهر، فشار زیادی نیز به شبکه توزیع برق واردمی کند و باعث قطع مقطعی برق نیز می گردد. از طرفی برق مصرفی این دستگاه ها در نیروگاه از طریق گاز تامین می گردد با توجه به تلفات تبدیل انرژی گاز به   برق درنیروگاه ها و تلفات ناشی از انتقال و توزیع عملا استفاده از سیستم های برقی باعث مصرف انرژی بیشتری در کشور  می شود.

مزایای TOYOTA AISIN GHP:

سیستم تهویه مطبوع گازسوز AISIN GHP با بهره گیری از آخرین سطح تکنولوژی کشور ژاپن توانسته در صنعت سیستمهای تهویه مطبوع گازسوز در بالاترین رتبه راندمان و بهره وری انرژی نسبت به سایر رقبا قرار گیرد، این سیستم یکپارچه با "مصرف برق بسیار پایین" و با انرژی مصرفی گاز شهری دارای ویژگی های متعددی است که در اینجا به برخی از آنها مختصرا اشاره می نماییم:

  • بالاترین راندمان در سیستمهای سرمایشی و گرمایشی گازسوز (60% مصرف برق کمتر نسبت به سایر برندها)  
  • قابلیت سوئیچ شدن فوق سریع از حالت سرمایش به گرمایش و یا بالعکس
  • عدم نیاز مستقیم و یا غیر مستقیم به برق سه فاز، آب و موتورخانه
  • قابل استفاده به شکلDX  و یا به صورت چیلری  (WHX)
  • قابلیت اتصال به انواع هواساز
  • سیستم کاملا یکپارچه بدون نیاز به اپراتور
  • وزن و سطح صدای پایین بهمراه پروسه نصب آسان
  • کاملا بدون لرزش
  • و . . .

 پمپ حرارتي گازسوز از دو سيكل مهم ترموديناميكي يعني سيكل تبريد تراكمي بخار و سيكل موتور احتراق داخلي تشكيل شده و ارتباط سيكل موتور و سيكل تبريد از طريق كمپرسور حاصل شده است. این پمپ حرارتی بصورت تراکمی عمل کرده و سوخت آن حجم قابل قبولی از گاز شهری در ازای راندمان بالا و تامین سرمایش و گرمایش در کنار هم می باشد، دستگاه قابلیت آن را دارد که به ازای هر واحد خارجی تا 63 واحد داخلی در انواع مختلف را تغذیه نماید، همچنین در این سیستم به جای کمپرسورهای بسته با موتور برقی از کمپرسور اسکرال به همراه موتور گاز سوز احتراق داخلی استفاده می شود.

قابلیت های برجسته و متفاوت جی اچ پی تویوتا (AISIN) :

قلب تپنده یا موتور دستگاه به لحاظ کیفی و ساختار و همچنین دوام، با قدرت از سایر رقبا پیشی می گیرد، این سیستم از جدیدترین سطح تکنولوژی شرکت تویوتا که دارای طراحی خاص برای کاکردهای بالا و بدون توقف مخصوص جی اچ پی ساخته شده است، لازم به ذکر است سطح صدای سیستم بدلیل میراگراهای پلیمری که مابین قسمتهای متحرک و بدنه تعبی گردیده به طور چشمگیری کاهش یافته است. از دیگر شاخصه های AISIN GHP می توان به دوام بالا و استهلاک بسیار پایین قطعات اشاره کرد بطوریکه دستگاه تا حداقل 40.000 ساعت کارکرد مداوم به جز بازبینی روغن موتور و تعویض فیلترها احتیاج به هیچ چیز دیگری ندارد.